Haber

Pentagon: 17 Ekim’den bu yana Irak ve Suriye’deki ABD üslerine toplam 16 saldırı düzenlendi

Pentagon basın sözcüsü Tuğgeneral Patrick Rydergünlük basın toplantısında Orta DoğuSizdeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD ve koalisyon güçlerine yönelik saldırılar hakkındaki soruya Ryder şunları söyledi: 17-26 Ekim tarihleri ​​arasında ABD ve koalisyon güçlerine Irak’ta en az 12 kez, Suriye’de ise 4 ayrı kez tek yönlü saldırı uçağı ve roketlerle saldırı düzenlendiğini söyleyebilirim.” söz konusu.

Ryder, saldırıların sorumluluğunu üstlenen gruplar hakkında yeni bilgiler geldikçe bu rakamları revize etmeye devam edeceklerini belirtti, ” Bu grupların İran’la temaslarının olduğunu bildiğimizi söylemek dışında detaylı bilgi vermeyeceğim.“dedi.

‘900 ABD askeri Ortadoğu’ya konuşlandırılıyor’

Pentagon sözcüsü ayrıca toplantıda Ortadoğu’daki çatışmaların daha geniş bir alana yayılmasını önlemek amacıyla bölgeye 900 asker ve ek hava savunma sistemi göndereceklerini duyurdu.

Ryder “İlk kuvvet duruşu duyurumuzdan bu yana yaklaşık 900 askerin ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) sorumluluk alanına konuşlandırıldığını veya konuşlanma sürecinde olduğunu doğrulayabilirim.”söz konusu.

Ryder, bölgede konuşlandırılacak birimlerin yanı sıra Bölgesel Yüksek İrtifa Hava Savunma (THAAD) bataryaları, Patriot ve Avenger bataryaları ve ilgili hava savunma sistemi unsurlarının da bulunacağını kaydederek, bunların bölgesel caydırıcılık çabalarına destek olmayı amaçladığını söyledi. .

Ryder ayrıca ABD’nin “hava savunma yeteneklerini daha da güçlendirmek” amacıyla İsrail’e envanterindeki iki adet ABD Demir Kubbe sistemini sağlamayı planladığını belirterek, operasyonel güvenlik nedeniyle sevkiyat veya teslimat tarihi hakkında bilgi vermeyeceğini kaydetti.

emirgazi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu