Haber

Kaliforniya’da şiddetli yağış ve sellerde 2 kişi öldü, 10 bine yakın kişi tahliye edildi

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde dün başlayan yeni yağmur ve fırtınalı hava dalgası nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti, 10 bine yakın kişi tahliye edildi.

ABD medyasında yer alan habere göre eyaletin orta ve kuzey kesimleri yeniden şiddetli yağmur ve fırtınanın etkisi altına girdi.

California Acil Servisler Ofisi Müdürü Nancy Ward düzenlediği basın toplantısında, kötü hava kuralları nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybettiği ve yaklaşık 10 bin eyalet sakininin tahliye edildiği bilgisini paylaştı.

Ulusal Meteoroloji Servisi 25 milyon kişinin “sel uyarısı” altında olduğunu belirtirken, poweroutage.us internet sitesinde 25 binden fazla hane ve iş yerinin elektriklerinin kesildiği kaydedildi.

Son 3 ayda “atmosferik nehir” adı verilen hava dalgası nedeniyle eyaletin yüksek kesimleri karla kaplanırken, eyaletin kıyı ve alçak kesimleri şiddetli yağış ve sellere maruz kaldı.

Sierra Nevada bölgesinde kar kalınlığı 2,5 metreye yaklaşırken, sahil kasabası Santa Cruz’da sel nedeniyle bazı yollar kullanılamaz hale geldi.

Önceki gün şiddetli hava olaylarına karşı “acil durum” ilan eden Kaliforniya Valisi Newsom’un talep ettiği federal yardım, eyaletteki 34 ilçeyi kapsayacak şekilde Lider Joe Biden tarafından da onaylandı.

Öte yandan Güney Dakota’dan Connecticut eyaletine kadar olan bölgelerde farklı bir hava dalgası sistemi de şiddetli yağmur ve kar şeklinde etkisini gösteriyor.

Poweroutage.us, Wisconsin’deki yaklaşık 110.000 hane ve işyerinin kar fırtınası nedeniyle elektriksiz kaldığını yazdı.

Hava durumu uzmanları, orta ve kuzeydoğu eyaletlerinde kış kurallarının hüküm sürmesi ve Kaliforniya’daki atmosferik nehir havası olayının hafta sonu hayatı olumsuz etkilemeye devam edeceği konusunda uyardı.

Aralık ayından bu yana “atmosferik nehir olayları” olarak adlandırılan hava olaylarına maruz kalan Kaliforniya’da yüksek kesimlerde şiddetli yağmur ve kar fırtınası nedeniyle en az 18 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

California Valisi Gavin Newsom, eyaletin büyük bir bölümünü kasıp kavuran kar fırtınasına karşı yürütülen çabaları desteklemek için geçen hafta olağanüstü hal ilan etti ve federal hükümetten yardım istedi.

ezineajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu