Haber

Parke işi için girdikleri kaymakamlığı soydular

Bu yılın başında yeni binasında hizmete başlayan Çatalca Kaymakamlığı’nda enteresan bir hırsızlık olayının yaşandığı anlaşıldı. Çatalca Asliye Ceza Mahkemesi’nde karara bağlanan dört sanıklı dava evrakına nazaran, yaşanan olayın gerisinde, kaymakam odasının parkelerinin döşenmesi işi yer aldı. Kaymakamlık, 210 metrekarelik parke işini, Çatalca’da iş yapan Şemsettin Bekiroğlu’na verdi.

Bekiroğlu ise aldığı iş için, daha evvel yanında çalışan parke ustası 40 yaşındaki Ruhsati Subaşı ile anlaştı. Bekiroğlu ile Subaşı, parkelerin döşenmesi için iki bin lirayı el sıkıştı. Subaşı da kelam konusu iş için yanına üç kişiyi aldı. Subaşı ve takımı 28 Aralık 2021 günü kaymakamlık binasına giderek işe başladı.

KABLOLARI KESMEYE BAŞLADI

Artı Gerçek’ten Dinçer Gökçe’nin haberine nazaran, Bekiroğlu, işin takibi için orta ara kaymakamlığa gitti. Subaşı ve takımı, çalıştıkları dört günlük mühlet boyunca kaymakamlık binasında geceledi. Çalışma devam ederken, grupta yer alan ve elektrikçi olduğu belirtilen 29 yaşındaki Alican Demircan yeni döşenmiş olan kilolarca tartıdaki elektrik kabloları fark etti. Demircan, topraklama kablolarını kesmeye ve kestiği kabloları düzgün bir biçimde kolilere koymaya başladı. Demircan bir orta, kestiği kabloları alması için grupta yer alan Onur Çoban’dan da yardım aldı.

1 Ocak 2022 sabahı kaymakam odasındaki parke işi tamamlandı. Takım, binadan çıkmadan evvel Alican Demircan, kolilere koyduğu bakır kabloları bir defa daha denetim etti. Demircan bir mühlet sonra kaymakamlığın önüne bir taksi çağırdı.

5 BİN 700 LİRAYA SATTILAR

Dört kişilik grup bakır kablo dolu kolileri taksiye koyarak Büyükçekmece Tepecik’te bulunan hurdacının yolunu tuttu. Hurdacı M. E.’nin dükkanına kolileri indiren takım, 60 kilo 300 gramlık bakır kabloları 5 bin 700 liraya sattı. 4 kişi, aldıkları paranın 700 lirasını taksiye verdikten sonra kalan 5 bin lirayı ceplerine koyarak Kumburgaz’da kiraladıkları apart daireye gitti.

Alican Demircan paranın bir kısmını Adem Uzun’a vererek, alkollü içecek ve yiyecek almasını söyledi. Uzun kısa mühlet sonra poşetler dolusu yiyecek ve içecekle konuta geldi. Zanlılar kaymakamlıktan çaldıkları kablolardan elde ettikleri paraları saatler içinde eritti.

TAPUDA SORUN ÇIKTI

İlginç hırsızlık olayı ise 3 Ocak günü fark edildi. Kaymakamlık binasında bulunan tapu müdürlüğünde, kabloların kesilmesi nedeni ile elektrik sorunu yaşanmaya başladı. Vazifeliler denetimleri yaptıkları esnada binadaki yüzlerce metre kablonun kesildiğini fark etti. Kaymakamlık vazifelileri çabucak bina içindeki kameraları denetim etti.

O ANLAR KAYITLARA YANSIDI

Kayıtlarda, parke döşeme işi için binada bulunan şahısların kabloları kestikleri ve kutulara koydukları görüldü. Dört kişi hakkında kabahat duyurusunda bulunuldu. Savcılık, şüpheliler hakkında gözaltı kararı verdi. Alican Demircan dışındaki 3 kişi 6 Ocak günü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Demircan ise, takım arkadaşlarından üç gün sonra yakayı ele verdi ve tutuklandı. Dört kuşkulu, hakkında Çatalca Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

İKİSİ İTİRAF ETTİ

Yargılama devam ederken, geçen 4 Mart’ta dört kişi de tahliye edildi. İlçe Yazı İşleri Müdürü Zeynep Köybaşı Kar ile Tapu ve Kadastro Şube Müdürü İsa Dizman’ın şikâyetçi olarak yer aldığı davada, Hazine ve Maliye Bakanlığı da katılan olarak yer aldı. Yargılama esnasında savunmaları alınan sanıklardan Adem Uzun ve Alican Demircan, yaptıkları hırsızlığı kabul etti. Uzun “Paraya ihtiyacım olduğu için müdahale etmedim, ama hırsızlığın farkındaydım” derken, Demircan ise biz “Adem ile birlikte, topraklama kablolarını sisteme zarar vermeyecek şekilde keserek kaymakamlıkta çalıştığımız sürece kartonların içerisine biriktirdik” dedi.

DÖRDÜ DE MAHPUS CEZASI ALDI

Yapılan yargılama sonrası mahkeme dört sanığa da mahpus cezası verdi. Dört sanığa 7’şer yıl mahpus cezası veren mahkeme, zararın Alican Demircan tarafından karşılanması nedeni ile kelam konusu cezayı 3 yıl 6’şar aya indirdi. Mahallî mahkemenin kararına ait istinaf incelemesi sürüyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu