Haber

G20 Dışişleri Bakanlarından depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı, Türkiye ve Suriye’deki depremde hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Dünyanın 20 büyük ekonomisinin dışişleri bakanlarını bir araya getiren G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı, insani yardım ve afet yardımı, gıda ve enerji güvenliği, terörle mücadele, çok taraflılığın güçlendirilmesi ve kalkınma gibi küresel gündemde öne çıkan konuları görüşmek üzere Hindistan’da yapılacak. işbirliği. Yeni Delhi’nin başkenti başladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı, Türkiye ve Suriye’deki depremde hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. G20 Hindistan Dönemi Başkanlığı çerçevesinde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını, gönderdiği video mesajla Hindistan Başbakanı Narendra Modi yaptı. Rusya-Ukrayna Savaşı ve terörizm, iklim değişikliği, Covid-19 salgını ve ekonomik krizin en çok gelişmekte olan ülkeleri etkilediğini belirten Modi, “Yıllar süren ilerlemenin ardından bugün sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin dışına çıkma riskiyle karşı karşıyayız. Pek çok gelişmekte olan ülke borçlarla boğuşuyor: “Birlikte çözemeyeceğimiz sorunların, çözebileceklerimizin önüne geçmesine izin vermemeliyiz. Bugünkü toplantının iddialı, kapsayıcı ve eylem odaklı olacağına eminim. Farklılıklara da odaklanacağız” dedi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı vesilesiyle geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana ilk kez masaya oturdu. – YENİ DELHİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu