Haber

Depremden Bir Hafta Sonra Halep’te Travma Sürüyor

6 Şubat’ta Türkiye ve Suriye’yi vuran yıkıcı depremlerin üzerinden bir hafta geçti. Halep’te hayatta kalanlar hayatlarına devam etmeye çalışsa da travma devam ediyor.

DUYURU (İngilizce): HUMMAM SHEIKH ALİ, Xinhua muhabiri:

“Herkese merhaba. Hala Halep kentindeki sarsıntıları bildiriyoruz. Bugün geçen hafta ülkeyi vuran depremde hasar gören meskenlerden birini ziyaret edeceğiz. Burada oturanlardan biriyle görüşeceğiz. Bizi götürecek. Evine.Onunla konuşacağız ve ona hikayesini, nasıl hissettiğini ve diğer her şeyi soracağız.İşte burada.Ebu Abdu burada bizimle.

Bu bölgeye Masarka denir. Buradaki binalardan biri çöktü ve çevredeki binalar da hasar gördü. Ve bu bina Abdu’nun yaşadığı yer.

Hem binada hem de çevresinde hasar olduğunu görebiliyoruz. Bu bina cephesini kaybetmiş, ancak güvenlik ekiplerinin bölgede yaptığı incelemede bazı binaların hala yaşanabilir durumda olduğunu tespit etmesi üzerine insanlar yakın zamanda evlerine döndü. İnsanlar hala burada yaşayabilir.

Abdu’nun meskenine giriyoruz. Gördüğümüz gibi, hasar hala açık ve taze. Abdu ailesiyle birlikte burada kalmaya devam ediyor.

Depremde ailesine inanmış olmasına rağmen çok şey kaybetmiştir. Evinde çok şey kayboldu, çok şey hasar gördü. Evini yenileyebilmesi ve eski haline getirebilmesi için bir temele ihtiyacı var.

Abdu, enkaz ya da cesetlerin taşınmasına yardım ederken yanlarındaki binada çok zor anlara tanık olduklarını ve onları ömür boyu unutmayacaklarını söylüyor.

Çocuklarının hepsinin travma geçirdiğini belirten Abdu, çocuklarının yoldan geçen büyük bir araba sesi gibi rastgele bir ses duyduklarında çok korktuklarını söylüyor. Bu yüzden Abdu, evinin hasar görmesi, son günlerinin hatırası ve çocuklarının travmasıyla uğraşmak zorundadır.

Abdu, evinin hasar görmesinin ardından şimdi eşi ve çocuklarıyla birlikte bu odadaki minderlerin üzerinde uyuyor. Abdu buranın çok soğuk olduğunu söylüyor. Elektriği olmadığı için, gerçekten onlar için güç olacak.

Abdu yaşananlardan sonra yapmaları gereken tek şeyin kadere inanıp yollarına devam etmek olduğunu söyler. Dediğimiz gibi bu Halep’in hikayelerinden sadece biri. Elbette bunun gibi yüzlerce, binlerce hikaye var.

Bunları sizlere Suriye’nin diğer bölgeleri arasında geçen hafta meydana gelen depremden en çok etkilenen yerlerden biri olan Halep’ten aktarıyoruz.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Halep’ten bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu