Haber

ABD’de transların okullarda kadınlar ve kız çocukları kategorilerinde yarışmasını yasaklayan yasa tasarısı kabul edildi.

Milletvekilleri, doğuştan erkek olan trans bireyler kadınların ve kızların üniversiteler de dahil olmak üzere okul takımlarında rekabet etmesinin yasaklanması.tasarıyı oyladı.

Cumhuriyetçilerin önerdiği yasa tasarısı, 203″ HAYIR”oyuna rağmen 219 “Evet”oyla geçti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, oylamanın ardından yaptığı konuşmada, biyolojik olarak erkek olarak doğan bireylerin kız ve kız çocuk kategorilerindeki yarışının haksız olduğunu söyledi.

spor etkinliklerinin “Kadın”Ve “Erkek”Kas kütlesi ve uzunluğu kategorisine ayrılmasının bir nedeni olduğunu belirten McCarthy, ırklardaki farklılıkların etkilerine dikkat çekti.

Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratların başkanı Hakeem Jeffries, Cumhuriyetçilerin trans çocuklara zorbalık yapmak istediğini söyledi.

Tasarı neleri içeriyor?

Tasarı, eğitimle ilgili 1972 tarihli bir makaleyi, cinsiyetin yalnızca kişinin doğuştan gelen biyolojik özelliklerine göre tanınmasını sağlayacak şekilde değiştirmeyi öneriyor.

Bu bağlamda, yasa tasarısı toplumsal cinsiyeti getirmiyor. Erkek olan bir erkeğin kadın ve kızlarla rastgele spor müsabakalarına katılmasını, antrenman yapmasını, burs almasını veya herhangi bir faaliyette bulunmasını yasaklamayı amaçlamaktadır.

Tartışmalar

ABD’de Cumhuriyetçiler, biyolojik olarak avantajlı oldukları gerekçesiyle, erkek olarak doğan kişilerin kadınlarla bire bir spor karşılaşmalarına katılmalarının haksızlık olduğunu savunuyor.

Bunun “kadın haklarını ihlal ettiğini” belirten Cumhuriyetçiler, sporda biyolojik olarak doğmuş erkeklerle rekabet ettiklerinde kadınların ve kızların bilimsel olarak yenilmeye mahkum olduklarını savunuyorlar.

Demokratlar ise dezavantajlı durumda olduğunu öne sürdükleri bir kümelenmenin siyasi çıkar için dışlandığını savunuyorlar.

Tasarının yasalaşması için Senato ve ABD Başkanı Joe Biden tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak tasarının Demokratların çoğunlukta olduğu Senato’dan geçmesi beklenmiyor. Beyaz Saray da Biden’ın tasarıyı veto edeceğini açıkladı.

goynucekhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu