Haber

Zeytinburnu’nun Duayen Gazetecisi Mehmet Alpay ZKSM’de Anıldı

Zeytinburnu’nun hafızası, duayen gazeteci Mehmet Alpay, vefatının yıl dönümünde Zeytinburnu Kültür Sanat’ta düzenlenen bir programla anıldı. Mehmet Alpay’ın yakınlarının, sevenlerinin, mesai arkadaşlarının ve çok sayıda basın mensubunun katıldığı anma programının açılış konuşmasını Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy yaptı.

Geçtiğimiz yıl Covid-19 nedeniyle vefat eden Zeytinburnu’nun yarım asırlık duayen gazetecisi Mehmet Alpay, Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen bir programla anıldı. Programa; Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy, Mehmet Alpay’ın yakınları, mesai arkadaşları, sevenleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Açılış konuşmasını yapan Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy, Zeytinburnu’nun hafızası Mehmet Alpay üzere pahaların vefatından evvel de değerlerinin bilinmesi gerektiğini ve Zeytinburnu Belediyesi’nin şimdi Mehmet Alpay hayattayken düzenlenen sergilerle bu vazifesini yerine getirdiğini söyledi. Ayrıyeten bu türlü bir günde düzenlenen bu programla usta gazeteciye vefanın sadece Fatih’te bir semt olmadığının da gösterilmiş olunduğunu kelamlarına ekledi.

YOL ARKADAŞLARI MEHMET ALPAY’I ANLATTI

Başkan Ömer Arısoy’un konuşmasının çabucak akabinde Mehmet Alpay’la alakalı hazırlanan bir belgeselin gösterimi yapıldı. Gösterimden sonra ise bu defa sahneye konuşmasını yapmak üzere Gazeteci Taylan Demirel çıktı. Mehmet Alpay’la arkadaşlıklarından ve anılarından bahseden Demirel’den sonra ise sahneyi Gazeteci Osman İslam aldı. İslam da konuşmasında Mehmet Alpay’la geçen gazetecilik günlerinden ve Alpay’ın kendine has özelliklerinden bahsetti. Çabucak akabinde sahneye bir öteki mesai arkadaşı gazeteci Selvi Sarıtaç çıktı. Sarıtaç’ın kısa konuşmasından sonra Mehmet Alpay’ın hem meslektaşı hem de yakın arkadaşlarından Gazeteci Hüseyin Çetiner’in hazırladığı görüntü gösterimi yapıldı. Çetiner, görüntüde Mehmet Alpay’ın hayatı hakkında bilgi verdi ve yeniden Alpay’la geçen anılarından bahsetti. Görüntü gösteriminin gerisinden Mehmet Alpay’ın oğlu Barış Karamul, onun akabinde Alpay’ın kızı Gülşah Ennaç konuşmalarını yaptı. Konuşmaların tamamlanmasının akabinde program, fotoğraf çekimleri ile son buldu.

MEHMET ALPAY KİMDİR?

7 Ocak 1947 tarihinde İstanbul Fatih’te doğdu. Ailesiyle birlikte 1954 yılında Zeytinburnu Gökalp Mahallesi’ne yerleşti. Ziya Gökalp İlkokulu’nda eğitime başladı ve Sultanahmet Cevri Kalfa İlkokulu’ndan mezun oldu. İhsan Mermerci Ortaokulu’ndan sonra lise muadili olan Sultanahmet Sanat Enstitüsü’ne gitti. 1977 yılından 1982 yılına kadar Hürriyet Gazetesi’nde Zeytinburnu Bölge Muhabirliği vazifesini üstlenirken ilçeye birçok yaptırımların gerçekleşmesini sağladı. 26 yıl stüdyo fotoğrafçılığı ile birlikte 1983 yılından itibaren lokal medya gazeteciliğini birlikte yürüttü. Zeytinburnu’nda yayınlanan lokal gazetelerin hepsinde müelliflik, köşe müellifliği ve foto muhabirliği yaptı. 1996’dan 1999 yılına kadar Radyo 24’de DJ olarak vazife yaptı. Zeytinburnu Spor Kulübü’nde bir devir yönetici oldu. Birçok aktiflik ve konserlerde sunuculuk yaptı. 1998 yılında Sportmen isimli spor gazetesini yayınlamaya başladı. Akabinde eğitime yönelik bilgisel, siyasi ve aktüel gazete olarak Mega 2000 gazetelerini çıkardı. Daha sonra bu gazetelerini Zeykent isimli gazetesinde bir ortaya topladı. 2015 yılında gazete yayıncılığını bırakarak toplumsal medya üzerinden dijital yayına geçiş yaptı. 1977 yılından günümüze kadar gazeteci olarak ürettiği birçok proje Zeytinburnu Belediyesi ve İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulandı. Ömrü boyunca Zeytinburnu bahisli 19 ferdî fotoğraf sergine imza attı. Gazeteci Mehmet Alpay Covid-19 nedeniyle tedavi gördüğü Yedikule Göğüs Hastanesi’nde 24 Kasım 2021 tarihi itibariyle hayata gözlerini yumdu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu