Ekonomi

Yatırımcılar minimum faiz indirimi ve yüksek volatiliteye hazırlanıyor

Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar, büyük ekonomilerde uzun süreli yüksek faiz beklentilerinin finansal piyasaların önemli ölçüde yeniden değerlendirilmesine yol açabileceği için potansiyel bir şoka hazırlanıyor. Bu yaz faiz indirimi beklentisine rağmen, küresel hisse senetleri rekor seviyelere yakın işlem görüyor ve yüksek riskli şirketlerin borçlarına güçlü bir talep var.

Varlık yöneticileri ve ekonomistler, özellikle de inatçı bir şekilde yüksek enflasyonla boğuşan ABD Merkez Bankası’nın sadece asgari düzeyde parasal genişleme yapacağını öngörüyor. Bu durum, yatırımcılar ABD faiz oranlarının geleceğini ve varlık değerlemeleri üzerindeki etkisini tartışırken borsadaki oynaklığın son altı ayın zirvesine ulaşmasına neden oldu.

Uluslararası Para Fonu, Federal fon oranının piyasanın şu anda beklediğinden daha yavaş düşebileceğini öne sürdü. BlackRock’tan Petersen, ABD faiz oranlarının önümüzdeki beş yıl boyunca %4 civarında seyredeceğini, Euro bölgesi faiz oranlarının ise %2 civarında olacağını tahmin ederek yapısal olarak daha yüksek faiz oranlarının olduğu yeni bir dönemin sinyalini veriyor.

Küresel hisse senetleri bu yıl yaklaşık %4 artarak Mart ayında rekor seviyelere ulaştı. Küresel çöp tahvil endeksi de Fed’in faizleri 23 yılın zirvesi olan %5,25’ten %5’e düşüreceği umuduyla 2021’den bu yana görülmemiş seviyelere ulaştı.

Ancak EY’ye göre, şirket değerleme modellerinde kullanılan iskonto oranının yeniden değerlendirilmesi, gelecekteki kazançların bugünkü değerini düşürebilir ve bir puanlık artış potansiyel olarak %10’luk bir düşüşe yol açabilir.

Yaşlanan nüfus, işgücündeki daralma ve üretimin Çin’den Batı ekonomilerine kayması gibi faktörlerin yüksek enflasyon ve faiz oranlarını sürdürmesi bekleniyor. Ayrıca, Orta Doğu’daki çatışmalar petrol fiyatlarını 90 $’a yaklaştırdı ve iklimle ilgili olaylar emtia fiyatlarını yüksek tutabilir.

Fed’in bu yıl faiz indirimine gitmesine yönelik piyasa beklentileri azaldı ve iki faiz indiriminden daha azı bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası’nın ilk faiz indirimini Haziran ayında yapması bekleniyor, ancak olası indirimlerin kapsamı belirsiz.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu