Haber

Unutulmaya yüz tutmuş tiftik dokuma sanatı, Hasankeyf’te yeniden hayat buluyor

Tarihi ve doğal güzellikleri ile bölge turizmi açısından büyük önem arz eden Batman’ın Hasankeyf ilçesinde bir taraftan da yok olmaya yüz tutmuş el sanatlarının yeniden topluma kazandırılması için uğraş veriliyor. “Tandora” isimli mağazada ilçedeki 3 ustadan biri olan Mehmet Arif Ayhan, icra ettiği sanatın inceliklerini anlattı.

Bir dönem ilçenin geçim kaynaklarından biri olan ancak şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş bu sanatı devam ettirmek için yoğun bir çaba ortaya koyduklarını ifade eden Ayhan, “………………………………..” dedi.

600 DOKUMA USTASINDAN GERİYE 3 KİŞİ KALDI

Bir dönem Hasankeyf’in en büyük gelir kaynaklarından biri olan dokumacılık şimdilerdeise unutulmaya yüz tutmuş durumda. Dokuma ustaları, 600 kişiden yalnızca 3 kişinin kaldığını söylüyor.

TİFTİĞİ İŞLEYECEK YENİ USTALAR KAZANDIRILIYOR

Günümüzde tiftik ve yün yorganların yerini elyaflar alırken bölge halkı ise “Öze dönüş” misyonuyla tiftiği yaşatmaya çalışıyor. Hasankeyf Kaymakamı Mehmet Ali İmrak’ın çaba ve katkılarıyla geliştirilen projeler sayesinde kadınlardan oluşan bir gruba ustalar tarafından bu zanaat öğretiliyor.

TİFTİĞİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Tiftiğin sağlık açısından da pek faydası bulunuyor. Vücuttaki negatif enerjiyi aldığına ve ağrıları giderdiğine inanılıyor. Romatizma, bel ağrısı, akciğer hastalıklarına şifa olduğu belirtilen tiftiğin en önemli özelliklerinden birisi ise sıcaklarda serin, soğuklarda ise sıcak tutması.

HAZIRA YÖNELİNCE TİFTİĞE İLGİ AZALDI

Tiftik ustaları, 2 senelik sıkı bir çalışmanın ardından dokuma ustası olunabileceğini söylerken yeterli tanıtımın yapılmamasından kaynaklı tiftiğin ilgi görmediğini ve insanların daha fazla hazıra yöneldiğini ifade ediyor. Tiftiğin meşakkatli ve daha uzun ömürlü olduğu belirtiliyor.

ÜRÜNLER EKONOMİYE CAN VERECEK

Bu sanatın binlerce yıl daha devam edebilmesi için el emeği göz nuru işi yapacak öğrenciler yetiştirilecek ve geleceğe aktarım yapılacak. Markalaştırılacak ürünler ekonomiye de kazandırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu