Ekonomi

Suudi Arabistan yatırımcılara e-vize imkanı sunuyor

RİYAD, 7 Kasım (Xinhua) — Suudi Arabistan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, dünyanın her yerinden herkesin “misafir yatırımcı” e-vizesi için çevrimiçi başvuru yapabileceğini duyurdu.

Yabancı uyruklu kişiler, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen dijital vizeleri alabilmek için Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığına bağlı “Invest Saudi” platformu üzerinden ticari vize başvurusunda bulunabilecek.

Suudi Resmi Haber Ajansı’nın haberine göre, vize başvuru sahiplerinin biyometrik tanıma için krallığın dış temsilciliklerine gitmelerine gerek kalmayacak ve vizeler bir yıl süreyle geçerli olacak.

Yatırım Bakanlığı Entegre Yatırımcı Hizmetleri Müsteşarı Mohammed Abahussain’e dayandırılan haberde, değişikliğin yatırımı teşvik etmek amacıyla yapıldığı belirtildi.

E-vize başvurusunda bulunabileceklerin listesi, “Invest Saudi” platformunda belirtilen ülkelerin yanı sıra ABD, İngiltere veya herhangi bir Schengen ülkesinde geçerli turist veya ticari vize sahibi kişileri de kapsayacak şekilde genişletildi, ve ABD, Birleşik Krallık veya Avrupa Birliği’nde daimi ikamet sahibi kişiler.

Körfez İşbirliği Konseyi’ne üye herhangi bir ülkede en az üç ay geçerli oturma izni sahiplerinin yanı sıra, Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı tarafından yılda üç kez anında vize verilen kişiler de bu hizmetten yararlanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu