Haber

Sudan’da Ordu ile HDK Arasındaki Çatışma Sürüyor

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK), başkent Hartum ve çevresi ile ülkenin batısındaki kentlerde yoğun çatışmalara girdi.

Görgü tanıklarına göre, iki taraf arasında özellikle başkentin güneyindeki ordunun Zırhlı Birimler karargahı ve çevre mahallelerde şiddetli çatışmalar yaşandı.

Hartum’un kuzeyindeki Bahri kenti de taraflar arasında ağır silahlı çatışmalara sahne oldu. Bölgede yoğun savaş uçağı faaliyeti gözlemlendi.

Umdurman kentinde karşılıklı silah sesleri duyulurken, askeri noktalardan HDK mevzilerine topçu saldırıları düzenlendi.

Darfur eyaletinin orta kesimlerine bağlı Zalince kenti sakinleri de ordu ile HDK arasında çıkan çatışmalar nedeniyle kentteki durumun feci boyuta ulaştığını belirtti.

Çatışmaların en yoğun yaşandığı Batı Darfur eyaletine bağlı Cüneyne kentinden başta Çad olmak üzere ülke dışına yoğun göç devam ediyor.

Güney Darfur eyaletinin Nyala şehri halkı da çatışmalar nedeniyle su, elektrik ve ilaç gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çektikleri için insani durumun giderek kötüleştiğini bildirdi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davrandığı için tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde orduya tamamen entegre olmasını istiyordu.

HDK’nın yaklaşık 10 yıllık bir süreçte sivil hükümetin bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan söz ve gerilim savaşı, 15 Nisan sabahı Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü. partiler

Batı kentleri başta olmak üzere başkent Hartum ve çevresinde halen devam eden şiddetli çatışmalarda 3 binden fazla kişi öldü, on binlerce kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletler, Sudan’da 100 günden fazla süredir devam eden çatışmalar nedeniyle yaklaşık 4 milyon kişinin yerinden edildiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu