Haber

Rum Yönetimi, St. Muhammed’in ıslak halasının kabrinin bahçesinde bir meyhane açacak.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi (EVKAF), Güney Kıbrıs İçişleri Bakanlığı’nın Larnaka’daki Hala Sultan Tekkesi’nin bahçesine meyhane yapılmasına izin verdiğini duyurdu.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nden yapılan açıklamada; Türklerin ortasında “Hala Sultan” Hz. Muhammed’in üvey halasıydı ve 1400 yıl önce Larnaka’da öldükten sonra oraya gömüldü. Hala Sultan Tekkesi çevresinde bulunan binlerce dönümlük arazinin tapu kayıtlarının Hala Sultan Tekkesi Vakfı’na ait olduğuna dikkati çeken,Adanın her iki yakasında yer alan ibadethanelerin ve tarihi yapıların koruma altına alınması adına saygı çerçevesinde bilgi alışverişinde bulunularak karar verilmesi gerektiği vurgulandı.

Kıbrıs Vakıflar Yönetimi (EVKAF) Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter “Bu girişim provokasyon boyutunu aşmak demektir. Bu olayı durdurmak için elimizden geleni yapacağız”dedim.

EVKAF’TAN YAPILAN AÇIKLAMA ŞÖYLE:

“Hala Sultan, Hz. özel dini gün ve bayramlarda, kandil sırasında adanın her yerinden Müslümanların ziyaret ettiği ve dünya Müslümanları tarafından en kutsal yerlerden biri olarak kabul edilen mübarek bir türbedir.

Bir yardım kuruluşu olan Evkaf, 452 yaşında ve Kıbrıs’ta kurulmuş binlerce vakfın yöneticisidir. Ayrıca elimizdeki bilgilere ve tapu kayıtlarına göre Hala Sultan Tekkesi çevresindeki binlerce dönüm arazi Hala Sultan Tekkesi Vakfı’na aittir.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi, gerek Kuzey gerekse Güney’deki ilgili kurumların izin ve desteği ile kültürel mirasa sahip çıkmakta, cami ve kiliselerin onarımı için onarım çalışmaları yürütmektedir. Bunun en büyük örneği Evkaf’ın Apostolos Andreas Manastırı’nın onarımı için harcadığı 2.5 milyon euro.

Kıbrıs adasındaki kültürel mirasın korunması için KKTC ve GKRY temsilcilerinden oluşan Kültürel Miras Teknik Komitesi adı altında bir komite kurulmuştur. Bu komite çalışmalarını Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile sürdürmektedir. Adanın her iki yakasındaki ibadethanelerin ve tarihi yapıların korunmasına karar verilmesi, iyi niyetin bir göstergesi olarak saygı çerçevesinde bilgi alışverişinde bulunularak her iki taraf için de geçerlidir.

Habere göre, Türklerin ve Müslümanların en kutsal saydıkları bir yere Kültür Varlıkları Teknik Heyeti’ne danışmadan ve Evkaf’tan izin almadan herhangi bir müdahalede bulunulması kesinlikle kabul edilemez.

Kültürel mirasımızın korunmaması ve tehditle karşı karşıya kalması tüm savunma çalışmalarının durmasına neden olacaktır. Ayrıca bu tür bir saygısızlık sadece Kıbrıs’ta değil tüm dünyada Müslümanların yansımasına neden olacaktır. Bu yanlış niyetten bir an önce vazgeçilmelidir.”

UMMU HARAM VEYA HALA SULTAN KİMDİR? TEKKE VE TÜBİR NEDEN YUNAN TAKASINDA BIRAKILDI?

insanların ortasında, “Hala Sultan”veya “Ümmühan Sultan” Hz. Peygamberimizin süt halası Ümmü Haram Bint Milhan, Hz. Osman döneminde Kıbrıs Seferi sırasında adaya gelmiş ve burada vefat etmiştir. Hala Sultan’ın vefat ettiği yere 647-649 yılları arasında yaptırılmıştır.

1571 yılında Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethi ile Larnaka kentindeki türbe restore edilerek bölge tekke haline getirilmiştir. Aynı zamanda Kıbrıs’ta İslam’ın varlığının en eski izidir. Kıbrıs’ın fethinden bu yana Ada’da yaşayan Müslüman Türklerin en değerli ziyaret yerlerinden biri olan Hala Sultan Tekkesi ve türbesi, Hz. Tekke ve türbe, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra Rum tarafında kalmıştır.

Hz. MUHAMMED’İN HALASI OLMADAN ÖNCE NEDEN HALA ADI VERİLİR?

Ümmü Haram, Arapça teyze anlamına gelen “hala” kelimesinden dolayı “Hala Hatun” veya “Hala Sultan” olarak anılır. Bugün hala Anadolu’nun çeşitli yerlerinde teyze denilmektedir.

KAYNAK: HABER7

haber-gazipasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu