Haber

Netanyahu, savaş sonrasında Gazze yönetiminin Filistin yönetimine verilmeyeceğinin sinyalini verdi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin yönetiminin geçmişte Gazze’yi “askersizleştirme” ve “radikallikten arındırma” konusunda başarısız olduğunu, savaştan sonra Gazze’de “yeniden yapılandırılmış bir sivil otoritenin” devreye gireceğini söyledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD merkezli CNN televizyonuna verdiği röportajda İsrail’in Gazze baskınları sonrasındaki planlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Netanyahu, İsrail’in savaş sonrası Gazze planında İsrail’in önceliğinin “Hamas’ı yok etmek” olduğunu belirterek, bunun başarılmasının ardından “terörün yeniden canlanmasını önlemek” için İsrail ordusunun bölgede baskın bir nüfuza sahip olması gerektiğini söyledi.

Gazze’de “silahsızlaştırma” ve “radikalleşmeden kurtulma” konularında sivil bir otoritenin iş birliği yapması gerektiğini belirten Netanyahu, “Maalesef Filistin yönetiminin her iki konuda da başarısız olduğunu söylemeliyim.” dedi.

Netanyahu, “aynı çıkmaza tekrar düşmemek için yapılandırılmış bir sivil otoritenin devreye alınacağını” belirtti.

ABD’den Netanyahu’ya mesaj

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, CBS News televizyon kanalının “Face the Nation” programına ilişkin değerlendirmesinde, “Gelecekteki yönetimlerinin nasıl olacağına karar vermek nihai olarak Filistinlilerin elinde olacaktır veya olmalıdır. Batı Şeria’nın yeniden birleşmesi” Gazze Şeridi’nin de bu kapsama dahil edilmesi gerekiyor.” “dedi.

habergemerek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu