Haber

Lübnan, DSÖ’den 600 bin kolera aşısı teslim aldı

Kolera salgını ile gayret eden Lübnan, Dünya Sıhhat Örgütünden (DSÖ) 600 bin kolera aşısı teslim aldı.

Aşıların teslimi için Beyrut’taki Karantina Hastanesi’nde düzenlenen merasime, Lübnan Sıhhat Bakanı Firas Abyad, DSÖ Lübnan Sorumlu su Dr. Abdünnasır Ebubekir, Birleşmiş Milletler Temsilcileri ve Lübnanlı milletvekilleri katıldı.

Törende konuşan Sıhhat Bakanı Abyad, “Bugün, Lübnan için gerçekten çok iyi bir gün. Çünkü bir aydan uzun süredir bakanlık olarak, kolera salgınını önlemek için çalışıyoruz. Aşının Lübnan’a ulaşması ile önemli bir aşamaya geçtik.” dedi.

Abyad, DSÖ’den 600 bin aşı teslim aldıklarını tabir ederek, bilhassa ülkenin kuzeyinde ve Bekaa bölgesinde yaygın görülen koleranın durdurulmasında aşıların tesirli olacağını söyledi.

Sorunun yalnızca aşı ile çözülmesinin mümkün olmadığını belirten Abyad, olayların oluşması ve artmasının sebebi olan kirli suyun temizlenmesi gerektiğini, bunun için de kuzeydeki su arıtma tesislerinin devreye sokulmasının gerekliliğini vurguladı.

Dünya Sıhhat Örgütü, 1 Kasım’da yaptığı açıklamada, yaklaşık 30 yıl sonra kolera vakalarının görüldüğü Lübnan’da, salgının bütün kentlerde tesirini göstermeye başladığını bildirmişti.

Ekonomik krizin pençesindeki Lübnan’da, 6 Ekim’de görülmeye başlanan ve kuzey ile doğu bölgelerinde yayılan kolera olaylarında 18 kişi hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu