Haber

Kremlin Sözcüsü Paşinyan’ın CSTO Zirvesine Katılmama Kararını Üzüntüyle Karşıladı

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) zirvesine katılmama kararının “üzüntü verici” olduğunu söyledi.

Peskov, başkent Moskova’da güncel konulara ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu’nun Rusya’yı “Moldova vatandaşlarının çıkarlarına saygısızlık ettiği” yönündeki suçlamalarına tepki gösteren Peskov, 5 Kasım’da Moldova’da yerel seçimlerin yapıldığına dikkat çekti.

Peskov, “Sandu bu seçimlerin sonuçlarını dikkate almıyor. Bu seçimlerde partisi zafer kazanamadı. Moldova’da ülkemizle iş birliğinin geliştirilmesini destekleyen çok kişi var. Bunu da sonuçları da biliyoruz. Seçimler bunu çok açık bir şekilde ortaya koydu.” İfadesini kullandı.

“CSTO formatı geçerli kalıyor”

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın 23 Kasım’da Belarus’un başkenti Minsk’te düzenlenecek CSTO zirvesine katılmama kararını değerlendiren Peskov, bunun “üzüntü verici” olduğunu belirtti.

Peskov, “Gerçekten böyleyse ancak pişman olabiliriz. Her hükümetin veya devlet başkanının programında olaylar ve koşullar olabilir. Bu durumda ancak üzülebiliriz. Çünkü bu tür toplantılar iyi bir gelişmedir.” Gündemdeki konular hakkında görüş alışverişinde bulunma fırsatı.” dedi.

CSTO formatının geçerliliğini koruduğunu vurgulayan Peskov, söz konusu organizasyon kapsamında yapılan toplantıların da bunu doğruladığını ifade etti.

Ermenistan Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Paşinyan’ın bugün Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko ile yaptığı telefon görüşmesinde CSTO zirvesine katılamayacağını duyurduğu açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu