Haber

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye ve Türk devletlerinin Doğu Akdeniz’deki vazgeçilmez kalesidir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye’nin ve Türk devletlerinin Doğu Akdeniz’deki vazgeçilmez kalesidir.” söz konusu.

Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Lefkoşa’da düzenlenen “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Günü Resmi Töreni”nde konuştu.

Bulundukları bölgede kritik gelişmelerin yaşandığını ve Doğu Akdeniz’deki jeopolitik durumun hidrokarbon kaynakları üzerinde büyük bir çabaya dönüştüğünü kaydeden Tatar, “Çeşitli aktörlerin ve küresel güçlerin Doğu Akdeniz’i devre dışı bırakarak Doğu Akdeniz’e hakim olma çabaları devam ediyor. Doğu Akdeniz’deki Türk egemenliğinin dayanak noktası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’den vatanını çekmesi gerginlik yaratıyor.” dedi.

Gerginliğin ana nedenlerinden birinin “Yunan-Yunan ikilisinin olumsuz tavırlarıyla silahlanma faaliyetlerinin sürdürülmesi” olduğunu belirten Tatar, KKTC ve Türkiye’nin hak ve çıkarlarının da korunması için tüm çabaların sürdürüldüğünü vurguladı. stratejik çıkarları olarak ve Mavi Vatanı savunmak için.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye’nin ve Türk devletlerinin Doğu Akdeniz’deki vazgeçilmez kalesidir.” söz konusu.

(sürecek)

haberkonyaalti.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu