Haber

İtalya’da laboratuvarlarda yapay et üretimi ve satışı yasaklandı

İtalya’da parlamentonun alt meclisi Temsilciler Meclisi, laboratuvarlarda yapay et üretimi ve satışını yasaklayan yasa tasarısını kabul ederek yasalaştırdı.

Giorgia Meloni liderliğindeki sağcı koalisyon hükümetinin hazırlayıp mart ayında parlamentoya sunduğu tasarı, onay sürecini tamamladı.

Temmuz ayında parlamentonun üst meclisi Senato’da oylanarak kabul edilen yasa tasarısı, dün parlamentonun alt meclisi Temsilciler Meclisi’nde de oylandı.

400 sandalyeli Temsilciler Meclisi’ndeki oylamada 34 milletvekili çekimser kalırken, hükümetin teklifi 53’e karşı 159 oyla yasalaştı.

Ana muhalefetteki Demokrat Parti’nin (PD) çekimser, muhalefetteki diğer sol partilerin ise ret oyu kullandığı oylamada, koalisyon hükümetini oluşturan sağ partilerin oylarıyla; Canlı hayvanlardan alınan hücre ve dokulardan laboratuvarda üretilen sentetik etin üretimini ve satışını yasaklayan yasa tasarısı yürürlüğe girdi.

Bu kanunla bu şekilde üretilen gıdalara “et” denilmesi de yasaklandı.

Yasalara aykırı davranarak sentetik et üretip satanlara 10 bin eurodan 60 bin euroya kadar para cezası verilmesi öngörülüyor.

Tasarının yasalaşmasının ardından açıklama yapan Tarım Bakanı Francesco Lollobrigida, “Çiftçilere saygı duyan bir hükümet var. Dünyada bu konuda önlem alan ilk ülke olmaktan gurur duyuyoruz.” İfadesini kullandı.

Daha önce sentetik gıdalara karşı imza kampanyası düzenleyen İtalyan Tarımcılar Derneği (Coldiretti), bir süredir bu yasanın çıkmasını bekliyordu.

Muhalefet partileri ise Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) bu konuda henüz bir karar almadığına dikkat çekerek, bu kurumların sentetik gıdaların serbest dolaşımına izin vermesi halinde, AB’de bu konuda bir karar alınamayacağını belirtiyor. AB, bu yasanın da faydasız olacağını ve çiftçilere fayda sağlayacağını söyledi. Bunun “güzel” görünmek için atılan bir adım olduğunu savundu.

haber-taskent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu