Ekonomi

“İki bölgede zeytinyağı lisanslı depoculuk faaliyetlerine başlandı”

Uçar, yaptığı yazılı açıklamada, Ticaret Bakanlığı’nın dökme ve fıçı zeytinyağı ihracatına yönelik tedbirlerin bir süre daha devam edeceğini açıkladığını hatırlattı. Türkiye’de lisanslı zeytinyağı depoculuğunun acilen geliştirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Zeytinyağı üretimi ve kalitesinde yükselen trendimiz, üreticilerimizin uluslararası ticaretteki itibarı ve en önemlisi, lisanslı depoculuk sistemine acilen geçmeliyiz. Ürünlerimizin sağlıklı fiyatlandırılması için.” Bu kelimeyi kullandı.

İhracat yasağının ardından 150 bin ton stok bulunduğunu belirten Uçar, yurt içi fiyat istikrarını ve ihracat sürecini korumanın yolunun üretim ve depolama planlamasından geçtiğini vurguladı.

Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalara değinen Uçar, “İki bölgede zeytinyağı lisanslı depoculuk faaliyetlerine başlandı. Ayvalık Ticaret Odası, Burhaniye Ticaret Odası, Edremit Ticaret Odası, Edremit Ticaret Borsası, Balıkesir Ticaret Borsası, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Büyükşehir Kırsal Kalkınma Dairesi Başkanlığı, Valiliğimiz, Tarım “Orman ve Ticaret Bakanlıklarımızın ilgili birimlerinin ve Güney Marmara Kalkınma Ajansımızın denetiminde devam ediyor. Ülkemizde artan ağaç ve işletme sayısı ve buna bağlı olarak artan zeytinyağı verimi, lisanslı depoculuk faaliyetlerini zorunlu kılmaktadır.” değerlendirmesini yaptı.

En çok taklit edilen gıda ürününün zeytinyağı olduğuna dikkat çeken Uçar, Ayvalık zeytinyağı markasını korumak için hukuki mücadele verdiklerini kaydederek tüketicinin bu konuda duyarlı olmasını istedi.

Sahte ve tağşişli ürünleri sürekli rapor ettiklerini ve yasal süreçleri takip ettiklerini belirten Uçar, “Çekirdek yağları, rafine karışım yağlar, fındık yağı, kanola yağı, zeytinyağından ikinci ekstraksiyon yağları, avokado suyu ve benzeri ürünleri paketleyenlere karşı yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Prina yağı alıp Ayvalık zeytinyağı adı altında satıyorum.” .” bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu