Haber

HDP’nin kapatılmasını talep eden davada parti yetkilileri 14 Mart’ta sözlü savunma yapacak

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması için Anayasa Mahkemesi’nde açtığı davada süreç devam ediyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bir siyasi partinin kapatılması nedeniyle Anayasa Mahkemesi’nde açılan davalarda “ceza davası” usulünü takip etmektedir.

21 Haziran 2021’de iddianamenin kabul edilmesiyle başlayan yargılama sürecinde, HDP’nin Anayasa Mahkemesi’nden sözlü savunma yapması için talep ettiği süre tamamlandı.

Anayasa Mahkemesi heyeti, 14 Mart 2023 Salı günü saat 10.00’da parti yetkililerinin sözlü savunmalarını dinleyecek.

Anayasa Mahkemesi raportörü vakıfla ilgili raporunu hazırlayacak

Bu sürecin ardından davaya ilişkin bilgi ve belgeleri toplayacak olan raportör, vakıfla ilgili raporunu hazırlayacak.

Raporun Yargıtay üyelerine dağıtılmasının ardından Önder Zühtü Arslan görüşme için tarih belirleyecek. Anayasa Mahkemesi üyeleri, belirlenen günde bir kez halkın karşısına çıkacak ve kapatma talebini görüşmeye başlayacak. Heyetin bir karar alınana kadar müzakerelerine ara vermeden devam etmesi bekleniyor.

Kararlar 15 üyenin 10’unun oy çokluğu ile alınabilir.

HDP’nin kapatılma davasına 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karar verecek. Anayasanın 69. maddesinde sayılan durumlardan dolayı partinin feshedilmesine veya partinin üyelikten çıkarılmasına toplantıya katılan üyelerin 2/3 çoğunluğu, yani 15 üyenin 10’unun oyu ile karar verilebilir. Devlet yardımından, söz konusu fiillerin ağırlığına göre kısmen veya tamamen yararlanılabilir.

Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilecek karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ilgili siyasi partiye bildirilir ve Resmi Gazete’de yayımlanır.

Siyasi yasakları istenen parti üyelerinin söz ve eylemleriyle partinin kapatılmasına Anayasa Mahkemesince karar verildiği takdirde bu kişiler, partinin kapanmasından itibaren 5 yıl içinde başka bir partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve başkanı olamayacak. nihai kararın gerekçeli olarak Resmi Gazete’de yayımlanması.

İlk dava 17 Mart 2021’de açıldı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Mart 2021’de HDP’nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı ve iddianame, 31 Mart 2021’de Anayasa Mahkemesi tarafından eksiklikler nedeniyle oybirliğiyle reddedildi.

Başsavcılık, 7 Haziran 2021’de yeniden dava açtı. Anayasa Mahkemesi, 21 Haziran 2021’de yeni iddianameyi oybirliğiyle kabul etti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu süreçte ek deliller sunmuş, HDP bu ek delillere karşı ek savunma süreleri istemiştir.

5 Ocak’ta partinin hesapları bloke edildi.

5 Ocak’ta Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in partinin Hazine yardımı ile hesaplarının bloke edilmesi talebini kabul etti.

Ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, 10 Ocak’ta Anayasa Mahkemesi heyetine açıklamalarda bulundu. Hazine yardımı ile hesaplarının bloke edilmesine ilişkin tarafların yazılı talepleri.

Bu arada HDP’nin kapatma davasının 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri sonrasına ertelenmesi talebi, Anayasa Mahkemesi heyeti tarafından reddedildi.

9 Mart’ta Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 2023 yılında partiye ödenmiş veya ödenecek banka hesabının ihtiyati olarak bloke edilmesine ilişkin kararın iptali talebini görüşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu