Haber

DSP Lideri Aksakal, Hizbullah Mahkûmunun Serbest Kalmasını Böyle Savundu

Cumhur İttifakı ortağı DSP Genel Lideri Aksakal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hizbullah tutsağı için af dilemesi gerektiğini savundu. Aksakal, ‘Onları siyaset malzemesi yapmak doğru değil. Bu anayasal bir görevdir. Başkan istediği gibi kullanabilir. Yarın Abdullah Öcalan için de kullanılabilir mi? Onu kullanıyor.’ sözlerini kullandı.

Sözcü TV’de İsmail Saymaz ve İpek Özbey’in sunduğu “Point Shooting” programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aksakal, Hizbullah tutsağı için verilen affı “Yetki Cumhurbaşkanı’nda” diyerek savundu.

“Bu bir anayasal yetkidir. Cumhurbaşkanı bunu istediği kişiye kullanabilir. Yarın Abdullah Öcalan’a karşı da kullanabilir.” Aksakal’ın sözlerini kullanarak şunları söyledi:

‘Başkanlar, sürekli hastalık ve yaşlılık. Kılıçdaroğlu da zamanı geldiğinde bu yetkiyi kullanabilir, geçmişte Kenan Evren ve Ahmet Necdet Sezer kullandı.

Cumhurbaşkanı, bu kişi HÜDAPAR üyesi olduğu için ölsün diyemez. Cumhurbaşkanı PKK üyesi olduğu için ölsün diyemez. Erdoğan, Ergenekon’dan yargılananları da affetti.

Bunların siyaset malzemesi yapıldığı doğru değil. Bu anayasal bir görevdir. Başkan istediği gibi kullanabilir. Yarın Abdullah Öcalan için de kullanılabilir mi? Onu kullanıyor.’

Ne oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hizbullah davasında yargılanan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Mehmet Emin Alpsoy’un “kocam olduğu” gerekçesiyle kalan cezasını affetti.

haberpertek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu