Haber

Danimarka kamu yayıncısı çalışanlarına: TikTok kullanmayın

Danimarka kamu yayıncısı Danmarks Radio (DR), çalışanlarından “güvenlik endişelerini” gerekçe göstererek sosyal medya uygulaması TikTok’u iş telefonlarında kullanmamalarını istedi. DR’nin açıklamasına göre söz konusu karar, Danimarka Siber Güvenlik merkezinin yaptığı uyarılar sonucunda alındı.

Çalışanlarından böyle bir talepte bulunan ilk haber kuruluşu olan DR’de görev yapan gazeteciler, herhangi bir araştırma nedeni ile uygulamaya ihtiyaç duymaları durumunda ‘TikTok telefonlar’ adı verilen özel cihazları talep edebilecek.

‘GAZETECİLİK FAALİYETLERİ İÇİN SATIN ALINAN DİĞER TELEFONLAR’

Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Singapur merkezli bir sosyal medya uygulaması olan TikTok’un çatı şirketi ByteDance’in kullanımına ilişkin açıklama yapan DR yöneticisi Niels Ammitzbøll, şirket çalışanlarını uyararak, “Tüm çalışanlarımıza kullanmamalarını ve kurmamalarını öneriyoruz. TikTok iş telefonlarında.” .

Ammitzbøll, TikTok’u kullanmak için kullanılabilecek diğer telefonların, gazetecilik faaliyetlerinde uygulamaya ihtiyaç duyulması halinde satın alındığını söyledi.

ARALIK AYINDAN BU YANA BİRÇOK KURUM TİKTOK’A KARŞI HAREKET ETTİ

Öte yandan Aralık 2022’den bu yana bir dizi kurum ve kuruluş, sosyal medya uygulaması TikTok’a karşı harekete geçtiğini açıkladı. 28 Aralık’ta TikTok, ABD Temsilciler Meclisi tarafından çıkarılan telefonlarda yasaklanırken, bundan bir gün sonra uygulama ABD’deki tüm federal hükümet cihazlarında yasaklandı.

23 Şubat’ta Avrupa Kurulu ve Avrupa Kurulu, çalışanına uygulamayı iş telefonlarından ve kurumsal cihazlarından silme talimatı verdi. TikTok, 28 Şubat’ta Kanada’da devlet tarafından verilen tüm cihazlarda yasaklanırken, aynı gün Avrupa Parlamentosu çalışanlarının telefonlarında da yasaklandı ve Danimarka parlamentosu, politikacıları ve çalışanları uygulamayı silmeye çağırdı. 1 Mart’ta Beyaz Saray ayrıca devlet kurumlarına TikTok’u federal cihazlarda kullanmamaları için 30 gün süre verdi.

Bu kapsamda TikTok Avrupa Ofisi, yeni veri güvenliği planlarını 8 Mart’ta duyurdu. Bu plan, uygulamaya olan güveni artırmayı hedefliyor. ‘Project Clover’ adı verilen bu bilgi güvenliği rejimi ile Avrupalı ​​kullanıcıların verileri İrlanda’daki bir merkezde saklanacak. Bilgi akışını başka bir güvenlik şirketi denetleyecek. Ayrıca bu sistem, toplanan bilgiler içerisinde kişisel kullanıcı bilgilerinin tespit edilmesini daha da zorlaştıracaktır. Şirket ayrıca ABD’de ‘Project Texas’ adlı örnek bir proje üzerinde çalışıyor. (BBC Türkçe)

karpuzluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu