Haber

Çınarlar Büyükşehir’in ‘Hayatın İçindeyim’ projesiyle hayat buluyor

Büyükşehir’in Hayatın İçindeyim Projesi kapsamında çınarlarımız, Çanakkale Şehitliğine duygusal bir ziyaret gerçekleştirdi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ‘Hayatın İçindeyim’ Projesiyle 55 yaş üstü vatandaşlarımızı Çanakkale’ye götürdü. Çanakkale Savaşları, Gelibolu Tarihi Alanı, kültürel ve manevi pahaların, doğal dokunun, bölge coğrafyasının gelecek jenerasyonlara aktarılması ve Çanakkale ruhunun işlenerek kalıcı yapıtların ortaya çıkarılması hedefiyle başlatılan seyahatte çınarlar his dolu anlar yaşadı, bu türlü kutsal bir yeri gezdikleri için çok şad kaldıklarını belirtti.

KAHRAMANLIK DESTANININ YAZILDIĞI YER; ÇANAKKALE

Türk tarihinin dönüm noktası olan ve kahramanlık destanının yazıldığı Çanakkale Şehitlik alanını görme talihini yakalayan büyüklerimiz, rehber eşliğinde Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’na geçti. Bu alanda birinci olarak “1915 Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi” gezildi. Cepheden getirilen askerlere yapılan müdahale ve ameliyatlar, hastanelerdeki laboratuvar çalışmaları, askerlere yapılan ağız ve diş tedavileri, yaralı asker koğuşlarının canlandırıldığı müze vatandaşların büyük ilgisini çekiyor. Seyahate katılan çınarlar, Çanakkale Muharebelerinin cephe gerisinde devam eden sıhhat hizmetlerini öğrenme fırsatı buldu.

ÇANAKKALE’Yİ GEÇİLMEZ KILAN TOPRAKLAR

Gezide; Çanakkale’yi geçilmez kılan 19. Tümen’e bağlı 57. Alay Şehitliği(Bomba Sırtı), Conk Bayırı, Mecidiye Tabyası ve Seyit Onbaşı Anıtı, Kocadere Sargı yeri şehitliği, Kemal yeri Alçı Zirve Hilal’i Ahmer müzesi, Çanakkale Şehitler abidesi ve şehitlikler ziyaret edildi.

ŞEHİTLİK ALANINDA DUYGUSAL ANLAR

Gezinin en unutulmaz anları ise Çanakkale Şehitliği’nde yaşanıyor. Kocaelililer, burada vatanın nasıl kurtarıldığını yakından görme bahtı buluyor. His selinin yaşandığı, gözlerin dolduğu alanda, canları değerine Çanakkale’yi ve vatanı geçilmez kılan şehitlerimiz için dualar edildi.

HAYATIN İÇİNDEYİM PROJESİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Dairesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren “Hayatın İçindeyim” Projesi fiziki ve zihni bütünlüğü olan, öz bakım gereksinimlerini karşılayabilen, yaşlı bireylere toplumsal ve ferdî gelişim takviyesi hizmeti sunmak maksadıyla faaliyetler gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu tıp faaliyetlerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini belirten yetkililer vatandaşlarımızın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin https://ebelediye.kocaeli.bel.tr/SosyalHizmetler/HayatinIcinden linkinden müracaat yapabileceği belirtti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu