Ekonomi

Barrick Gold, üçüncü çeyrek net kazancında %21 artış bildirdi ve bakır üretimini 2031 yılına kadar iki katına çıkarmayı hedefliyor

Kanadalı altın üreticisi Barrick Gold Corp., güçlü üretim ve maliyet verimliliği sayesinde üçüncü çeyrek net kârının %21 artışla 368 milyon dolara yükseldiğini bildirdi. Hisse başına düzeltilmiş kazanç, 19 sentlik ortalama analist tahminini aşarak 24 sente yükseldi.

Şirketin bu çeyrekteki geliri 2,86 milyar dolar ile piyasa beklentilerinin biraz altında olmasına rağmen, satış maliyeti %1,1 düşüşle 1,92 milyar dolara geriledi. AltınÜretimi yüzde 5,2 artışla 1,04 milyon onsa ulaşırken, bakır üretimi yıllık bazda yüzde 9,8 düşüşle 112 milyon liraya geriledi.

Yılın ikinci yarısında iyileşme beklense de Barrick’in altın üretimi yıllık beklentilerin bir miktar altında kalabilir. Ancak bakır üretimi bu yıl hedeflerine ulaşma yolunda ilerliyor.

Şirket ileriye dönük olarak Reko Diq madenindeki “süper ocaktan” yararlanmayı ve Lumwana madenini genişletmeyi içeren bir strateji belirledi. Bu yaklaşımın bakır üretimini ikiye katlayarak yaklaşık 1 milyar pounda çıkarması ve toplam üretimi yaklaşık %30 artırması bekleniyor. Barrick, 2031 yılına kadar yaklaşık 6,8 milyon altın eşdeğeri ons üretmeyi hedefliyor.

InvestingPro İçgörüleri

InvestingPro’nun bilgilerine göre, Barrick Gold Corp.’un piyasa değeri 28,21 milyar dolar ve üst üste 37 yıl boyunca temettü ödemelerini sürdürme konusunda dikkat çekici bir performans geçmişine sahip. Şirket ayrıca geçen ay güçlü bir getiri elde etti ve bu da potansiyel olarak olumlu piyasa duyarlılığına işaret ediyor.

Öte yandan InvestingPro Tips, hisse başına kazançta düşüş eğilimine dikkat çekerken, şirketin net gelirinin bu yıl artması bekleniyor. Bu potansiyel yatırımcılar için endişe kaynağı olabilir. Ayrıca 11 analist önümüzdeki dönem için kazançlarını aşağı yönlü revize ederek şirketin mali performansında olası olumsuzluklara işaret etti.

Ayrıca Barrick Gold Corp’un ılımlı bir borçla çalıştığını ve likit varlıklarının kısa vadeli yükümlülüklerini aştığını, bunun da potansiyel finansal streslere karşı bir tampon sağlayabileceğini belirtmekte fayda var.

Sonuç olarak, Barrick Gold Corp. umut verici büyüme ve istikrar işaretleri verirken, potansiyel yatırımcıların şirketin hisse başına kazancını ve analistlerin revizyonlarını yakından takip etmesi gerekiyor. Daha ayrıntılı bilgi ve ipuçları için InvestingPro’nun analitik araç ve kaynak paketini inceleyebilirsiniz.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

eskil-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu