Haber

Bakan Özhaseki, depreme dayanıklı köy evlerini inceledi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Malatya’nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Kuyulu Mahallesi’nde tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilen köy meskenlerinde incelemelerde bulundu. Bakan Özhaseki, 8-9’luk depremde evlerin sağlam yapıldığını söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremde yıkılan şehirlerdeki konutların inşaatına devam ediyor. Bakan Mehmet Özhaseki, ‘Yerinde Dönüşüm’ projesi kapsamında Bakırcılar Çarşısı’nın temelini atmak için gittiği Malatya’nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Kuyulu Mahallesi’nde yürütülen inşaat çalışmalarını da inceledi. Çalışmalar hakkında bilgi alan Özhaseki, daha sonra tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilen köy evlerini gezdi. Karadaş ve Fırat ailelerinin konutlarına konuk olan Özhaseki, aile üyeleriyle sohbet etti. Depremzedeler güvenli ve aslına uygun konutlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

“Evler depreme dayanıklı yapılır”

Ziyaret ettiği köy konutunu da gezen Bakan Özhaseki, konutların 8-9 depreme dayanıklı yapıldığını ve oldukça ferah olduğunu söyledi. Özhaseki, depremzedelerin bir an önce evlerine ve iş yerlerine ulaşabilmeleri için çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirterek, “Zor günleri birlikte geride bırakıyor, yaraları birlikte sarıyoruz.” Özhaseki, yeni konutlarına kavuşan ailelere ikramlarda bulundu ve geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Malatya’da toplam 25 bin 302 köy evi yapılacak

Deprem bölgesinin canlanması için gece gündüz çalışmaya devam eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Malatya’da toplam 25 bin 302 köy evi yapacak. Bu çerçevede yapımına başlanan konutlardan 7.550 adedinin inşaatı devam etmektedir. Yoğun çalışmalarla bitirilen köy evleri adım adım depremzedelere teslim ediliyor.

“Muharrem ayı birlik ve beraberliğimize güç katsın”

Öte yandan Bakan Mehmet Özhaseki, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Muharrem programında dedeler ve Alevi-Bektaşi cemevlerinin ileri gelenleri ile bir araya geldi. İftara katılan Özhaseki, “Muharrem ayının milletimize ve İslam alemine hayırlar getirmesini, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesini temenni ediyorum. Kerbela’yı hangi kaynaktan okursa okusun ağlamayan Türk ve Müslüman evladı yoktur. “Allah bizi Hazreti Ali’den, Hazreti Fatıma’dan, Hazreti Hasan’dan, Hüseyin’den ve Ehl-i Beyt’ten ayırmasın.” – MALATYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu