Ekonomi

Ayakkabı Sektörünün Değişmeyen Adresi AYSAF, 16-19 Kasım’da İstanbul’da

Ayakkabı dalının en değerli buluşma noktası “Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı AYSAF”, sonbahar-kış dönemi için 67. kere dünyanın alanında başkan firmalarını, 16-19 Kasım 2022 tarihleri ortasında İstanbul Fuar Merkezi’nde ağırlamaya hazırlanıyor.

67. Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı AYSAF, dalın çatı kuruluşu Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği AYSAD ile düzenlediği fuarlarla Türkiye’de ihracatın gelişmesinde faal rol oynayan Artkim Fuarcılık’ın güçlerini birleştirmesi sonucu dünyanın dört bir yanından gelen, alanında başkan firmaları bir ortaya getirmeye hazırlanıyor. Haziran ayında düzenlediği 66’ncı buluşmada; 82 ülkeden 307 firmayı ve 13 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan AYSAF; Kasım ayında gerçekleşecek fuarda ise ziyaretçi sayısı olarak 20, stant alanı olarak ise 15 oranında bir büyüme maksadıyla 23’ü yabancı 331 firmayı, 22.369 m2’de ağırlamaya hazırlanıyor.

Azerbaycan ve Özbekistan ülke pavilyonlarının da yer alacağı ve kesimin; ayakkabı taban sistemleri, deri, yapay deri, dokuma, eva, metal ve plastik eserleri, kimyasallar, yapıştırıcılar, makine, ekipman ve üretim teknolojileri gereksinimlerine karşılık bulabilmesi ismine ülkü bir platform sunan AYSAF; üretici ile alıcı ortasında bir sefer daha kıymetli bir köprü misyonu görecek.

B2B buluşma alanları, ticarete aracılık edecek

Ticaret Bakanlığı’mızın organizatörlüğü ve İDMİB uyumunda fuara gelecek olan Alım Heyeti, hem ferdi ziyaretler yapacak hem de özel oluşturulan B2B toplantı alanında, iştirakçi firmalar ile bir ortaya gelecek. Fuarın yurtdışı ziyaretçileri olarak Cezayir, Arnavutluk, Azebaycan, Beyaz Rusya, Rusya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Ermenistan, Filistin, Yunanistan, Gürcistan, Irak, Lübnan, Tunus, Ürdün’den gelecek olan potansiyel alıcılar, fuar alanında iştirakçi firmalarla buluşacak.

Katılımcı ve ziyaretçilerine etkileşimi yüksek bir fuar tecrübesi yaşatacak olan AYSAF, fuarın tüm ayrıntılarını kapsayan “allArtkim Mobil Uygulaması” ve fiziki fuar ardından faal olacak “Sanal Fuar” platformu ile yeniden iştirakçiler ve ziyaretçiler için aktif ve uzun soluklu bir bağlantı fırsatı sağlayacak.

“Krizleri fırsata çeviren çalışkan ve dinamik bir yapımız var”

Türk ayakkabı sanayii, pandeminin akabinde oluşan yeni pazar arayışları ve Rusya-Ukrayna ortasında devam eden savaş sonrası, yıllık 500 milyon çift ayakkabı ile dünyanın değerli üreticileri ortasında yer alarak hem üretimde hem ihracatta atağa kalkmaya hazırlanıyor.

Yılın birinci çeyreğinde 328 milyon dolar ihracata imza atan ayakkabı kesimi yıl sonunda 1,5 milyar dolar gayesine ulaşmak istiyor. Ayakkabı dalının toplam ihracat hissesini destekleyen en kıymetli alt bölümü ise Ayakkabı ve Aksamları kesimi oluşturuyor.

Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği Lideri Sait SALICI, ayakkabı kesim büyüklüğünün 9 milyar dolar dolar olduğunu belirterek, AYSAF’ın bu yol haritasında kritik bir rol üstlendiğini ve Ayakkabı Aksamları dalının, Ayakkabı bölümü ihracatındaki en kıymetli itici güç olduğuna dikkat çekti.

“Bildiğiniz üzere Rusya ve Ukrayna, ülkemiz açısından da kesimimiz açısından da değerli büyüklüğe ve potansiyele sahip pazarlar. Bölüm olarak da ülke olarak da krizleri fırsata çeviren çalışkan ve dinamik bir yapımız var. Rusya’da üretim yapan ve muhtaçlıklarını Avrupa ülkelerinden tedarik eden büyük ölçekli firmalar, Ukrayna’daki mevcut durum nedeniyle alımlarını ülkemize çevirdiler. Türkiye, bilhassa Avrupa için en inançlı liman pozisyonuna geldi.

“Dünyada tedarik zincirlerindeki değişiklik de bölümümüze yaradı. Bilhassa Avrupa ülkelerinden ayakkabı talebi arttı. Bu nedenle ihracatta da geçen yıla nazaran yüzde 23’lük artış yaşanıyor.

2022 yılı Eylül periyodunda Türkiye tarafından en çok ayakkabı ve aksamları ihracatı yapılan birinci 5 ülke sıralamasında; Almanya, Gürcistan, Mısır, Fas ve Romanya yer alıyor. Geçen yılın birebir devrine nazaran bu ülkelere yapılan ihracat sayılarımız toplamda yüzde 1.604 artış gösterdi. (Almanya 73,8 – Gürcistan 903,3 – Mısır 293,2 – Fas 315,5 – Romanya 18,4)

Yine geçen yılın Eylül periyoduna nazaran ölçü bazında yüzde 16,9’luk artış sağlanırken, ihracat ünite fiyatımız yüzde 31,1 yükseldi. İhracat kıymetimizde ise yüzde 53,3’lük artış yaşandı.”

“Ayakkabı sektöründe gözler Türkiye’ye çevrildi”

Alternatif arayan öbür bölgeler olan Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türki Cumhuriyetler, Doğu Avrupa ve Balkanlar’dan gelen yabancı ziyaretçiler de hem coğrafik yakınlık avantajı hem daha ufak ölçüler ile alım yapabilme avantajı hem de eserlerin fiyat-kalite istikrarından ötürü ziyaret ve alım rotalarında Türkiye’yi tercih ediyorlar.

Ayakkabı yan sanayi firmalarımız son derece kapasiteli, teknolojik yeniliklere açık ve ihracat taleplerini karşılayacak kâfi alt yapıya da potansiyele de sahipler. Bu güçlü yapı nedeniyle Avrupa ülkelerinde oluşacak muhtemel bir resesyondan da dalımızın çok fazla etkileneceğini düşünmüyorum. Zira ayakkabı kesimi dinamikleri, çok güçlü bir bölüm. Yüklü ölçülerdeki eserleri şimdiye dek uzak doğudan karşılayan Avrupa Birliği ülkeleri, daha az ölçülü ve kısa vadeli tüm gereksinimlerini karşılamak üzere, coğrafik avantajı da fazla olan ülkemize yöneliyor.

Bu noktada yıllardır ayakkabı ve yan sanayi alanında ihracata değerli katkılar sağlayan AYSAF Fuarı da yenilikçi eser ve hizmetlerin geniş bir kitleye ulaştırılması ve sektörel yeni iş kontaklarının kurulması konusunda aktif bir role sahip. Kesimin çatı kuruluşu olarak, gücümüzü milletlerarası arenada gösterdiğimiz Ayakkabı Yan Sanayi Fuarımız AYSAF’ı daima geliştirerek; daha büyük gayelerle, potansiyelimizi tüm dünyaya duyuracağımıza inanıyoruz” dedi.

AYSAF dünya trendlerine taraf verecek

Fuarcılık alanındaki 20 yıllık tecrübesi ile bugüne kadar ulusal ve milletlerarası standartlarda ihtisas fuarları gerçekleştiren Artkim Fuarcılık tertibiyle gerçekleşecek 67. Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı AYSAF’ta çeşitli aktiflik ve özel proje alanlarında, ayakkabı yan sanayi bölümünün yeniliklerine konut sahipliği yapacak.

Moda Yan Endüstride Başlar Defilesi

Fuarın 2 ve 3. günü (17-18 Kasım tarihlerinde) gerçekleşecek olan “Moda Yan Sanayide Başlar” mottosuyla düzenlenecek ve ünlü model Özge Ulusoy’un da yer alacağı defilede iştirakçi firmalara en son koleksiyonlarını sergileme fırsatı sunulacak olan AYSAF’ta ayrıyeten, fuar alanında oluşturulacak trend alanında firmalar öne çıkan trend eserlerini tüketicilerin beğenisine sunabilecek. Fuar alanında düzenlenecek İstanbul temalı gravür stant alanının yanı sıra workshop olarak da duvar boyama aktifliği gerçekleştirilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu