Haber

Avrupa Gençler Şampiyonası Başakşehir’de devam ediyor

Avrupa Çağdaş Pentatlon Konfederasyonu (ECMP) ve Türkiye Çağdaş Pentatlon Federasyonu (TMPF) ile Başakşehir Belediyesi iş birliğinde düzenlenen Avrupa Gençler Şampiyonası ikinci gününde de çalışmalarını sürdürdü.

Başakşehir Millet Bahçesi’nde düzenlenen ve dünyada ilk kez “engelli parkur” disiplininin uygulandığı organizasyonda 15 ülkeden 36 kadın ve 46 erkek pentatlet yarışıyor.

Türkiye adına 4 kadın ve 4 erkek 8 sporcunun yarıştığı organizasyon, “engelli parkur”, “eskrim”, “yüzme”, “koşu” ve “atış” disiplinlerinde yapılıyor.

Eleme yarışlarında en yüksek puanı alan 36 kadın ve 36 erkek sporcu, 17 Haziran’da yapılacak eskrim sıralama türünün ardından 18 Haziran’da yapılacak finallerde şampiyonluk mücadelesi verecek.

Şampiyona, 19 Haziran’da yapılacak ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu 12 ülkeden takımların yarışacağı Karışık Bayrak Yarışı ile sona erecek.

Turnuvanın ilk gününde bayanlar bayrak yarışında Türkiye adına Ayşen Bensu Gül ve Belemir Almira Dede 1104 puanla üçüncü olarak bronz madalyanın sahibi oldu.

Çakır: “İlgiyi anlamlı bulduk”

Türkiye Çağdaş Pentatlon Federasyonu Başkanı Veli Ozan Çakır, organizasyona gösterilen ilginin beklentilerini karşıladığını söyledi.

Geçen yıl kendilerine verilen düzenlemeleri başarıyla tamamladıklarını vurgulayan Çakır, “Geçen yıl ilk kez 2 Dünya Kupası yaptık ve final verdiler. Bu yıl 4 yarış düzenliyoruz. Önümüzdeki ay yine 19. şampiyona. Dünyanın farklı ülkelerinden gelecekler. Bu sene ilgi çok iyi. Misafirlerimiz organizasyonu olumlu buluyor.” dedi.

Pentatlon’u halka anlatmak için açık bir alan seçtiklerini söyleyen Çakır, şöyle konuştu:

“Geçen yıl olgunluğumuzu kanıtladığımız için bize 4 düzenleme verdiler. Buradaki düzenlemeleri en uygun şekilde yapmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki yıllarda düzenlemeleri Türkiye’ye getirmeye çalışıyoruz. Bu düzenlemeyi de işbirliği içinde yürütüyoruz.” Başakşehir Belediyesi ile Başakşehir Mahallesi Spor Gençlik Müdürlüğü imkanlarını kullanıyoruz. Millet bahçesinde bilinçli olarak yaptık. Toplumun bu sporu görmesi ve branşı daha iyi anlatması için burayı seçtik. Sporu halkla bütünleştirmek için böyle bir alan istedik. Gösterilen ilgiyi biz de anlamlı bulduk. Finalde daha fazla seyirciyle karşılaşacağımıza eminim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu