İş

Asgari ücret açıklaması, Powell’ın konuşması, İngiltere’de enflasyon: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Fed Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması gerekebileceğini öne sürse de hisse senedi vadeli işlemleri Wall Street’te olumlu bir açılışa işaret ediyor. İngiltere’de enflasyon yeniden düşerken çip üreticisi ASML, Çin’e güçlü satışlar yaptığını bildirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret ve emekli aylıklarına ilişkin açıklama yaptı.

1. Powell faiz indiriminin ertelenebileceğini ima etti

Fed Başkanı Jerome Powell’ın, para politikasının daha uzun süre kısıtlayıcı olması gerektiğini belirtmesinin ardından Fed’in Haziran ayında faizleri düşürme olasılığı daha da azaldı.

Powell, dün Washington’da düzenlenen bir forumda yaptığı konuşmada, “Son veriler güvenimizi artırmadı açıkçası, aksine bu güvene ulaşmanın beklenenden daha uzun süreceğini gösteriyor.” dedi.

“Şu anda iş gücü piyasasının gücü ve enflasyonda bugüne kadar kaydedilen ilerleme göz önüne alındığında, kısıtlayıcı politikanın çalışması için daha fazla zaman tanımak ve verilerin ve gelişen görünümün bize rehberlik etmesine izin vermek uygun olacaktır.”

Bu görüş, beş hafta kadar önce bir ABD Senatosu panelinde Fed’in faiz oranlarını düşürmek için enflasyonda gereken düşüşün, güvenlerini kazanmaktan “uzak olmadığı” yönündeki yorumlarıyla tezat oluşturuyor.

Yatırımcılar, ekonomik verilerin beklenenden daha güçlü büyümeye ve daha dirençli enflasyona işaret etmesi nedeniyle Fed’in faiz indirim olasılığını azaltırken tarihini de erteliyor.

Yakın zamana kadar ABD Merkez Bankasının, faiz indirim döngüsüne Haziran ayında başlaması ve 2024 yılı sonuna kadar iki indirim daha yapması bekleniyordu.

Ancak şimdi ilk faiz indiriminin Eylül ayında yapılması bekleniyor ve ikinci bir indirim ihtimali giderek azalıyor.

2. Vadeli işlemlerde yükseliş denemesi görülürken United Airlines’ın kaybı azaldı

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, kurumsal kazanç sezonu hızla devam ederken son dönemdeki zayıflığın ardından toparlanarak yükselişe geçti.

Dow %0,3, S&P 500 %0,2 ve Nasdaq 100 %0,1 yükseldi.

Ana endeksler dünü karışık bir şekilde kapattı: Dow Jones Industrial Average %0,2 değer kazanarak altı günlük kayıp serisini kırarken S&P 500 %0,2 ve Nasdaq Composite %0,1 düştü.

Yatırım dünyasında öne çıkmak ve kazancınızı artırmak için InvestingPro ile tanışın! Şimdi %20’ye varan indirimden faydalanın. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Orta Doğu’da artan tansiyon ve ABD Merkez Bankasının faizleri düşürmeyi yılın ilerleyen dönemlerine erteleyeceği endişeleri, son dönemde risk iştahını olumsuz etkiledi.

Bununla birlikte ilk çeyrek için güçlü sonuçlar açıklayan UnitedHealth (UNH) DJIA endeksini destekledi.

United Airlines (UAL), dün kapanıştan sonra beklenenden daha ufak bir zarar ve gelirde bir artış açıkladıktan sonra hisseleri, piyasa öncesinde güçlü bir şekilde yükseldi.

Açılış zilinden önce US Bancorp (USB) ve Travelers (TRV) gibi şirketlerin raporları da gelecek.

3. ASML karışık bir ilk çeyrek raporu açıklarken Çin satışları güçlü

Çip üreticisi ASML (ASML) karışık bir ilk çeyrek raporu sundu. İlk çeyrek kârı beklentileri aşarken satışlar Çin’e yapılan güçlü satışlara rağmen tahminlerin altında kaldı.

Bununla birlikte Avrupa’nın en büyük teknoloji firması, yılın ikinci yarısında bir artış bekleyerek tüm yıl için mali tahminlerini değiştirmedi.

Dünyanın en önemli yarı iletken firmalarından biri olan ASML, küresel olarak en gelişmiş çipleri üretmek için gerekli olan ve aşırı ultraviyole litografi makineleri olarak bilinen araçları üretiyor.

Litografi sistemlerinin Çin’deki müşterilere satışı, ilk çeyrekte toplamın %49 gibi rekor bir oranını oluştururken ASML, henüz ABD’nin Asya’nın ekonomik devine yönelik ihracat kısıtlamalarının ilk çeyrekteki etkilerine değinmedi.

ASML CEO’su Peter Wennink yaptığı açıklamada, “2024’ü, döngünün dönüşüne hazır olmak için hem kapasite artırımının hem de teknoloji yatırımlarının devam ettiği bir geçiş yılı olarak görüyoruz.” dedi.

4. İngiltere’de enflasyon yeniden yavaşlıyor, faiz indirimi mi geliyor?

İngiltere’de tüketici fiyat enflasyonu, Şubat ayındaki %3,4’lük artışın ardından Mart ayında yıllık bazda %3,2 ile son iki buçuk yılın en zayıf seviyesine geriledi.

ONS Baş Ekonomisti Grant Fitzner, şu açıklamayı yaptı:

“Bir kez daha gıda fiyatları, düşüşün ana nedeni oldu ve fiyatlar bir yıl önce gördüğümüzden daha az arttı.

Geçen aya benzer şekilde, artan yakıt fiyatlarının kısmi bir dengeleme sağladığını gördük.”

Enerji, gıda ve tütün fiyatlarını dışarıda bırakan çekirdek enflasyon oranı da Şubat ayındaki %4,5 seviyesinden %4,2’ye geriledi.

Bu gelişme, hafta başında açıklanan ve Şubat ayına kadar olan üç aylık dönemde çekirdek ücret artışının tekrar yavaşladığını ve Eylül 2022’ye kadar olan üç aylık dönemden bu yana en zayıf artışını kaydettiğini gösteren verinin ardından geldi.

İngiltere Merkez Bankası geçen ayki toplantısında, faiz oranlarını 2008’den bu yana en yüksek seviyede tutarken Başkan Andrew Bailey; İngiltere ekonomisinin, Merkez Bankasının faizleri düşürmeye başlayabileceği noktaya doğru ilerlediğini belirtti.

Bailey ayrıca dün, enflasyon raporundan birkaç saat önce Washington’da düzenlenen Uluslararası Para Fonu (IMF) etkinliğinde de bir konuşma yaptı:

“İngiltere’de benim tam istihdam olarak adlandırdığım şey olan enflasyon düşüşünü yaşıyoruz.

Şu anda bu sürecin yolunda gittiğine dair güçlü kanıtlar görüyorum.”

Yatırımcılar, genel olarak, İngiltere Merkez Bankasının faizleri Ağustos ya da Eylül ayında düşürmeye başlamasını bekliyor.

5. ABD stokları artarken ham petrol düştü

Çin’in cansız büyümesi ve ABD ticari stoklarındaki artışın küresel talebe ilişkin endişeler yaratarak Orta Doğu’daki arz endişelerine ağır basmasıyla, ham petrol fiyatları geriledi.

ABD ham petrol %0,6 düşüşle 84,89 dolardan işlem görürken Brent kontratı %0,5 düşüşle 89,59 dolara geriledi.

Bu hafta başında açıklanan verilere göre Çin ekonomisi, ilk çeyrekte beklenenden daha fazla büyüdü ancak bazı göstergeler, Mart ayında dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde ivmenin yavaşladığına işaret etti.

Ayrıca Amerikan Petrol Enstitüsü (API), ABD ham petrol stoklarının geçen hafta 4 milyon varilin biraz üzerinde arttığını öne sürdü. Bu, 600.000 varillik artış beklentisinin çok üzerinde.

Dün açıklanan artış, bir önceki hafta gerçekleşen 3 milyon varillik artışın ardından geldi ve büyük ölçüde ABD üretiminin günlük 13 milyon varilin üzerinde rekor seviyelerde kalmasından kaynaklandı.

ABD’nin resmi stok verileri Enerji Bilgi Dairesi tarafından günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak.

Orta Doğu’da, özellikle İran ve İsrail arasında daha büyük bir çatışma olasılığı, bölgede arz kesintileri beklentilerini yükselttiğinden petrol fiyatları, geçen hafta Ekim ayından bu yana en yüksek seviyelere ulaştı.

6. Bakan Işıkhan asgari ücret zammı ile ilgili açıklama yaptı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret ve emekli aylıklarına ilişkin önemli bir açıklama yaptı.

Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Işıkhan, ücretlere ara zam yapılmayacağını belirtti.

Geçtiğimiz Ocak ayında gerçekleşen zamla birlikte 17 bin 2 liraya yükselen asgari ücretle ilgili yeni bir zam düşünmediklerini ifade eden Bakan Işıkhan, mevcut kararların devam edeceğini vurguladı.

Işıkhan şunları söyledi:

“Başta nasıl bir karar alındıysa şu an öyle devam edecek. En düşük emekli aylığı 10 bin TL. Zaten Temmuz ayında enflasyonlar ve sözleşmelerden kaynaklanan farklar emekli aylığına yansıtılacak. Asgari ücretle ilgili herhangi bir toplantı, ara zam düşünmüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu