Haber

AK Parti Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. İlhan Geçit, MÜSİAD Malatya Şubesini Ziyaret Etti

AK Parti Yeşilyurt Belediye Başkanı Adayı Prof. Dr. İlhan Geçit, MÜSİAD Malatya Şube Başkanlığı’na yaptığı ziyarette yaptığı konuşmada, göreve gelir gelmez önceliklerinin depremin yaralarını bir an önce sarmak olduğunu belirtti.

Ziyarette ilk konuşan MÜSİAD Malatya Şube Başkanı Yunus Akçin, deprem nedeniyle Malatya’da yerel seçimlerin farklı geçeceğini belirterek, “Prof. Dr. İlhan Geçit’e yolculuğunda başarılar diliyorum.”

Yüzyılın felaketinde hem Yeşilyurt’un hem de Malatya’nın ciddi şekilde hasar gördüğünü belirten Akçin, “Binalarımızın yüzde 40’ı, iş yerlerimizin yüzde 70’e yakını hasar gördü. 1.300’e yakın insanımız hayatını kaybetti. MÜSİAD olarak ilk günden itibaren Depremden bugüne kadar, insanların ihtiyaç duyduğu yardımları sağlamak ve üyelerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için bir yıldır çalışıyoruz.Elbette bu uzun vadeli bir iş.Kısa sürede çözülebilecek bir sorun değil. Dönem olarak biraz sabır, emek ve zaman isteyen bir süreç. Bu süreyi sabırla kullanarak şehrimizin tekrar ayağa kalkması için çaba göstereceğiz. Bununla birlikte “Birlikte seçilecek yerel aktörlerin mutlaka birlikte çalışması gerekiyor. hem ekonomik olarak hem turizm açısından hem de şehrin hizmet departmanının gelişmesinde sivil toplumla birlikte çalışıyoruz. İstişarelerde bu eksiklikleri nasıl aşacağız, ne gibi katkılar sağlayabiliriz, bu anlamda istişarede bulunmayı umuyoruz.” dedi.

AK Parti Yeşilyurt Belediye Başkanı Adayı Prof. Dr. İlhan Geçit, MÜSİAD’ın ülke ekonomisi açısından önemli bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirterek, “MÜSİAD’ın çalışmalarını zaten biliyoruz, yakından takip ediyoruz ve takdir ediyoruz. Ayrıca ben de MÜSİAD’ın çalışmalarını biliyoruz. MÜSİAD’ın deprem sırasında yaptığı çalışmaları kısmen biliyorum, bu anlamda bu çalışmaları “Çok önemsiyorum” dedi.

31 Mart gecesi yetki aldıklarında ilk önceliklerinin depremin yaralarını sarmak olduğunun altını çizen Geçit, “Elbette bu yaralar çok boyutlu ama ağır yapıların yüzdesinin yüksek olduğunu biliyoruz. Bölgemizde güçlendirilmesi gereken yapılar var, bu anlamda yerinde dönüşümün hızla ele alınması gerekiyor. Güçlendirme.” Kesinlikle projelerin hızlandırılması gerekiyor. 6 Şubat depremi sonrasında Malatya’daki binaların önemli bir kısmı ağır hasar görmüş, bir kısmı yıkılmış, ciddi can kayıpları yaşanmış, daha önce bu inşaat süreçlerinde yer alan kişilerin adli işlemlere tabi tutulmasına neden olmuştur. Bu nedenle belediyelerimizde bu güçlendirme projeleri ve yerinde dönüşümler maalesef uzun süredir projeler bekliyor. İnşallah iktidara geldiğimizde güçlendirme projelerine, yerinde dönüşüm projelerine hız vereceğiz. Bunlar için bir süre belirleyeceğiz ve o projeler belediyeye geldiğinde bir bekleme süresi olacak. Kesinlikle takip edeceğiz. Bununla yetinmeyeceğiz, grup kurduğumuz yeni rezerv alanları keşfedeceğiz. Bir proje ekibi oluşturduk, şu anda onlar ilgileniyor. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzle birlikte bu süreci yönetiyorlar. 19 civarında rezerv alanımız var ama tabi ki bu rezerv alanları Battalgazi’deki rezerv alanlarına göre metrekare olarak daha düşük. Yeni rezerv alanları oluşturup TOKİ’ye teslim edeceğiz. Buradaki en büyük sorun vatandaşın normal hayata dönmesi, yani sıradan bir konutta kendi evine taşınmasıdır. Bu süreçlerin, yani ticari işletmelerin yeniden açılmasının farkındayız. Bizim doktor olmamız bazı toplumsal kesimlerde alarma neden olmasın, daha önce yöneticilik yaptık. Belediyeciliğin uygun bir ekip kurma, organize etme ve yönetme becerisi olduğunu biliyorum. “İktidara geldiğimizde bu anlamda en ufak bir zaafın yaşanmayacağını umuyorum” dedi. -MALATYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu