Haber

34 yıl sonra İsveç’te birincilik

İsveç, NATO üyelik başvuruları ve savunma harcamalarını artırma girişimleri ile askeri kapasitesini güçlendirme çabalarını sürdürüyor. Bu kapsamda İsveç, 24 Nisan’da 1989’dan bu yana en büyük askeri tatbikatını gerçekleştirecek.

26 BİN ASKER ALINACAK

ABD, İngiltere, Finlandiya, Polonya, Norveç, Estonya, Letonya, Litvanya, Ukrayna, Danimarka, Avusturya, Almanya ve Fransa’nın da katıldığı “Aurora 23” adlı tatbikata yaklaşık 26 bin asker katılacak.

ASKERİ HAZIRLIK KAPASİTESİ GÜÇLENDİRİLECEK

İsveç Ordusu’ndan Yarbay Henrik Larsson, “Aurora 23’ün amacı, İsveç’e yönelik bir silahlı saldırıya karşı ordunun birleşik harekat kapasitesini artırmak ve bölgenin istikrarına katkıda bulunmaktır” dedi.
Havada, karada ve denizde gerçekleştirilecek tatbikata katılan askerler, herhangi bir saldırı veya büyük çaplı kara, hava ve deniz manevraları karşısında İsveç’in askeri hazırlık kapasitesini artıracak şekilde eğitilecek.

Lojistik faaliyetlerin de yürütüleceği tatbikatta, sivil ve askeri kurumlar arasındaki işbirliği test edilecek ve ülkeye yönelik bir saldırı durumunda ortak harekât üzerinde durulacak. Son yıllarda askeri hazırlık kapasitesini güçlendirmek için adımlar atan İsveç, Ukrayna savaşı nedeniyle Nisan 2022’de savunma harcamalarını gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2’sine çıkarma kararı aldı. İsveç, Baltık Denizi’nde daha önce askerden arındırılan Gotland adasına da asker konuşlandırmış ve zorunlu askerlik hizmetini yeniden başlatma kararı almıştı. Yaklaşık üç hafta sürecek askeri tatbikat 11 Mayıs’ta sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu